سعید-رضایی-ساری-خونیرث-برنامه-نویسی-کد-نویسی-فروش-اسکریپت-دانلود-Saeid-rezaei-khunires-admin-manager
خونیرث مجموعه ای از داغ ترین ایده های ثروت ساز بین المللی و ایرانی در کنار کادری مجرب در زمینه های توسعه و طراحی سایت، اپلیکیشن، امور گرافیکی کاملاً اختصاصی می باشد. سهم خودتان را از وب بردارید...
برندها-ایرانسل-اسنپ-اپلیکیشن-اسکریپت-آپارات-همراه-اول-بانک-ملی-پاسارگاد-هواوی-دیجیاتو-زرین-پال-نت-برگ-دونیت-کافه-بازار-هدفون-آهنگ-عکس-فیلم-کد-نویسی-طراحی-وب-برنامه-نویسی-پونیشا-پاپکو-دیجی-کالا-ورزش-فوتبال-90-نتیجه-فوتبال-بازی-شیپور-دیوار-آگهی-رایگان-خونیرث

طراحی وبسایت
برگشت به لیست

کارمندان بوروکراسی را هیولایی جاویدان می‌بینند که راه آن‌ها را به سمت زندگی کاری رضایت‌بخش و باکیفیت، سد کرده است.

درعین‌حال، حذف پروسه‌های بوروکراتیک از مؤسسات تقریباً غیر ممکن است. پروژه‌هایی که مستلزم کارهای پیچیده‌ی فنی هستند، باید به‌صورت هماهنگ در سراسر دپارتمان مورد پیگیری قرار بگیرند. بودجه‌ی پروژه‌ها باید محاسبه و تصویب شود و هزینه‌ها نیز باید در سطح معقول نگه‌داشته شوند. درحالی‌که برخی سازمان‌ها تلاش می‌کنند کارمندان خوب را از آسیب فعالیت‌هایی نظیر مستندسازی مدارک، برنامه‌ریزی‌ها، حساب کردن هزینه، بیانیه‌های بودجه و ... محفوظ نگه دارند، نقش مدیران را نیز نباید در این میان دست‌ کم گرفت.

 

When Bureaucracy Is Actually Helpful

دانشگاه هاروارد در تحقیقات خود، دو مقطع تولیدی متفاوت را مورد مقایسه قرار داد: یک شرکت فیلم‌سازی و یک شرکت تولیدی تجهیزات نیمه‌رسانا. در هر دو حالت محققان نمودهای زیادی از بروکراسی را در سطح سازمان‌ها مشاهده کردند. جالب اینجا است که در هر دو شرکت، کارکنان انتظارات بوروکراتیک مدیران را بدون هیچ‌گونه شکایت و ناراحتی، محقق می‌کردند. درواقع کارشناسان این دو شرکت، دریافته بودند که چگونه باید بوروکراسی را به‌صورت کارا به کار گرفت.

این کارشناسان در طول زمان متوجه شده بودند بهره‌گیری مناسب از بوروکراسی، به آن‌ها و همکارانشان کمک می‌کند کنترلشان را روی وظایفی که از اهمیت و حساسیت بیشتری برخوردارند، حفظ کنند.

به‌عنوان‌ مثال در شرکت فیلم‌سازی، دان، مدیر تولید شرکت خبردار شد که یکی از بازیگران اصلی فیلم، آنفولانزا گرفته است و مسئول برنامه‌ها می‌خواهد او را به دکتر برساند. دان به حسابدار استودیو زنگ زد تا پی ببرد هزینه‌ی اولیه‌ی درمان چقدر می‌شود. سپس از تیم مدیریت ریسک خواست بررسی کنند و ببینند آیا بیمه‌نامه‌ی شرکت، هزینه‌های درمان او را پوشش می‌دهد یا خیر. در مرحله‌ی بعد دان، تولیدکننده و دستیار کارگردان را دور هم جمع کرد تا روی صحنه‌هایی که در غیاب بازیگر اصلی قابل فیلم‌برداری بود، به توافق برسند. دان متوجه شد که با مدیریت پویای این محدودیت‌های اداری، به سایر کارکنانش اجازه می‌دهد کار اصلی خود را ادامه دهند.

مسئله این است که کارمندان علاوه بر اینکه مایل‌اند کنترلشان را روی وظایف اصلی خود حفظ کنند، هنگامی‌که انتظارات بوروکراتیک را به‌عنوان یک وظیفه‌ی جمعی و مشترک (و نه یک وظیفه‌ی تحمیلی فردی) می‌بینند، از اجرای آن احساس ناخشنودی نمی‌کنند.

در برخی موارد، راه‌ حل مؤثر این است که حجم کاری، به‌صورت سلسله‌مراتب اداری مدیریت شود و اعضای ارشد، بخش عمده‌ی وظایف سنگین بوروکراتیک را به عهده بگیرند تا جوانان مجبور نباشند وقت خود را صرف چنین انتظاراتی کنند. شرکت فیلم‌سازی دقیقاً همین استراتژی را در پیش گرفت. دان و اعضای شرکت با مدیریت وظایف، از درگیر شدن سایر کارکنان با مشکلات جلوگیری کردند. در مقابل، در شرکت تولیدی تجهیزات، کارشناسانی که پیشینه‌های فنی متفاوتی داشتند، در کنار یکدیگر کار می‌کردند تا پیش از اینکه مشکلات اداری در سطح سازمان مطرح شود، آن‌ها را حل کنند.

When Bureaucracy Is Actually Helpful

در تعاملی که در شرکت تولیدی صورت گرفت، دو تکنیسین به نام‌های تری و مارک، باید یک سویچ جدید به دستگاه اضافه می‌کردند؛ اما هیچ درگاهی برای اتصال صفحه‌ی سوئیچ وجود نداشت. این مسئله، هم یک مشکل بوروکراتیک بود و هم یک مشکل فنی؛ زیرا سازمان انتظار داشت نقشه‌های مهندسان دقیقاً با دستگاه مطابقت داشته باشد و هر تغییری در طراحی، باید به‌دقت مستند می‌شد. یکی از مهندسان به نام پیت، تری و مارک را در لابراتوار شرکت ملاقات کرد. پس از تبادل‌ نظری که این سه نفر باهم داشتند، تری با دریل چند حفره‌ی کوچک ایجاد و صفحه‌ی سوئیچ را نصب کرد. پیت نیز نقشه‌های خود را کمی تغییر داد تا با وضعیت جدید هماهنگ شود. در این مورد، تیم متخصصان با همکاری یکدیگر مشکلات فنی و بوروکراتیک را حل کردند و به‌این‌ترتیب مانع از بروز اشتباهات احتمالی اسناد و تولید شدند.

یکی از نکات مهمی که در دو شرکت مذکور می‌بینیم، این است که کارشناسان بدون اینکه با اجرای وظایف بوروکراتیک، انرژی خود را از دست بدهند، از خلاقیت خود استفاده می‌کنند تا نیازهای موجود را برطرف کنند. شاید رضایت کارشناسان، به‌ این‌ علت است که سازمانشان به آن‌ها آزادی عمل می‌دهد تا به اختیار خود، راهی برای پیشبرد اهداف بیابند.

محققان دانشگاه هاروارد به مدیرانی که کارکنانشان از کاغذبازی و مستندسازی روی‌گردان‌اند، توصیه می‌کنند که در ازای خواسته‌های خود، چنین مزایایی برای آن‌ها در نظر بگیرند: آزادی و استقلال عمل بیشتر، احترام بیشتر، دوره‌های آموزشی باکیفیت.

پاسخ واقع‌گرایانه به کارکنانی که از وظایف بوروکراتیک شکایت می‌کنند، احتمالاً حذف کامل این عملیات نیست. بلکه فرایندی است که در مقابل انجام این‌گونه وظایف، برای کارمندان فرصت پیشرفت یا مزایایی را مهیا می‌کند که ارزش سختی‌های موجود را دارند.


تگ ها : بوروکراسی چه زمانی مفید واقع می‌شود بوروکراسی چه زمانی مفید واقع می شود؟ بوروکراسی چه زمانی مفید واقع می شود؟ – فروشگاه اینترنتی پاوو توسعه‌یافته‌ها و بوروکراسی مهندس مهدی آرام کتاب خبر لیزری تماس ناکارآمدی بوروکراسی وبر آخرین اخبار آنفولانزا چیست؟ نقد بوروکراسی آموزش: نقشه سفر مشتری چیست و چگونه ساخته می شود ساماندهی پیش فروش ساختمان با اصلاحات قانونی نوآوران عرصه الکترونیک یاس YTQ مکتب کلاسیک: بوروکراسی لیست بیمارستان های دولتی اصفهان آدرس و شماره تلفن [PDF]اصل مقاله (4065 K) برنامه ریزی منابع سازمانی ۴ راه برای تغییر برنامه روزانه و افزایش انرژی درمان ملاسما در زنان و مردان حکومت بوروکراسی هیچگاه سیر نمی‌شود مقاله ای از سعید برزین علمی بایگانی زومیت بهترین مقاصد سفر تابستانه؛ شمال ایران چرخه حیات سازمان و مخاطرات پیش رو در یک نگاه اجمالی 10 ویژگی جلسه کاری مفید و موثر [PDF]Willkommen in Deutschland – Informationen für Zuwanderer جامعه خاکستری سهم‌خواهی‌های شخصی مانع جذب سرمایه‌گذار در کرج می‌شود مدیریت زمان: چگونه از اصل پارکینسون به نفع خود بهره ببریم؟! disable – وب سایت شخصی روزبه SMBv3 – وب سایت شخصی روزبه SMBv2 – وب سایت شخصی روزبه [PDF]Page 1 سازماندهی ۱ مدیریت فرآیند در صنعت بهداشت و درمان: بیمارستان سنت کامیل بی‌طرفی در کمیسیون اصلاحات اداری؛ اصلی که هیچ‌گاه رعایت نگردید‌ بررسي و آسيب‌شناسي بوروكراسي در ايران پس از انقلاب اسلامي چگونه درس بخوانیم و مطالعه کنیم؟ 20 نکته برای بیست شدن John Holloway » شورش “کنش” علیه “کار” چرا کارگزاری آگاه به مشتریان خود وام قرض الحسنه میدهد؟ هویدا و ایران نوین/ حزبی که نقاب شاه بود مصاحبه با دارنده مدال طلای المپیاد دانشجویی مهندسی کامپیوتر سال 86 فرزند کوروش [DOC]قواعد انعقاد قرارداد در دستگاههای دولتی قاضی زاده : مواردی که درخواست پناهندگی شما رد میشود و علت دیر آمدن جواب [DOC]مديريت فشار عصبي ( استرس ) [DOC]بهره وری نیروی انسانی چرا زمان "کار مفید" در ایران پایین است؟ [PPT]تئوری های سازمانی پاسخ وزارت خارجه آلمان به شکایات متقاضیان صدور روادید ضرورت تغییر و تحول و موانع موجود در سازمان های دولتی و نیمه دولتی 5 دلیل برتری خودرو‌های هاچ ‌بک و سدان ها نسبت به یکدیگر ۱۰ قانون آزار دهنده که باعث می‌شود بهترین کارمندان استعفا دهند سیر تکامل پارادایم استراتژی نظام سیاسی ساسانی (325 باز هم وایمو همراه شماست… تفاوت مدیریت و رهبری چیست؟ (+ سبک‌های متفاوت رهبری) چرا تردید در تصمیم گیری موفقیت را به مخاطره می اندازد؟ روسیه، جامعه ای آزاد و تحت کنترل نظامی اقتدارگرا میکروب معده و راه درمان آن مدیران نوآور ترجمان تئوری مدیریت پیشرفته

نظرات
نماد