سیاوش احمدزاده: مدیرعامل و مؤسس مجموعه خونیرث
خونیرث مجموعه ای از داغ ترین ایده های ثروت ساز بین المللی و ایرانی در کنار کادری مجرب در زمینه های توسعه و طراحی سایت، اپلیکیشن، امور گرافیکی کاملاً اختصاصی می باشد. سهم خودتان را از وب بردارید...
مشتریان خونیرث

برگشت به لیست

ضرب‌المثل‌های معروف درباره‌ی پول کم نیستند؛ «پول را روی مرده بگذاری زنده می‌شود»، «پولش از پارو بالا می‌رود»، «پول مثل چرک کف دست است»، «پول علف خرس نیست»، «پولدار به کباب، بی‌پول به دود کباب». اینها و ده‌ها ضرب‌المثل دیگر، نشان‌دهنده‌ی جنبه‌های مثبت و منفی پول در زندگی ما هستند. در این مقاله‌‌، چکیده‌ای از تحقیقاتِ انجام‌شده درباره‌ی جنبه‌ی شادی‌آور پول و رابطه‌ی آن با شخصیت افراد ‌را بررسی می‌کنیم و به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهیم که نقش پول در زندگی چیست و با پول چگونه می‌توان به شادی رسید؟

ایده‌ی ارتباطِ جدایی‌ناپذیر بین پول و شادی، می‌تواند تا اندازه‌ای درست باشد. میزان شادیِ ثروتمندان نسبت به شادیِ فقرا بیشتر است، اما آیا پولِ بیشتر، لزوما شادی بیشتری را با خود به‌همراه دارد؟ با توجه به رنگ‌وبوی ضرب‌المثل‌های قدیم و ظاهرِ زندگیِ ثروتمندان امروزی به‌ویژه در فضای مجازی، باید بگوییم بله! بیشتر ما تصور می‌کنیم پول بیشتر یعنی شادی بیشتر، اما اگر اهل تفکر و منطق باشید، این‌ نوع شادی را زیر سؤال می‌برید.

براساس تحقیقات، انسان‌هایی که به مادیات علاقه دارند، نه‌‌تنها شادتر از دیگران نیستند، بلکه به افسردگیگرایش دارند. این افراد دچار کمبود اعتماد به نفس هستند، روابط‌شان با دیگران ضعیف است و تمایل چندانی به مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی ندارند. اینها عواقب واقعیِ تمایل به مادیات هستند.

خرج کردنِ پول، «گاهی‌اوقات» شما را شادتر می‌کند

نقش پول در زندگی - پول خرج کردن «گاهی‌اوقات» شما را شادتر می‌کند

 

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که خرج کردن پول می‌تواند شادی‌آور باشد، فقط به این شرط که «عاقلانه» پول خرج کنیم. به‌عبارت دقیق‌تر، راه‌هایی برای خرج کردن پول وجود دارد که واقعا سبب خوشحالی ما می‌شود. برای نمونه، پول خرج کردن برای «کسب تجربه» می‌تواند موجب شادی ما شود. اگر به مادیات علاقه‌ی وسواس‌گونه‌ای دارید و پول زیادی را صرفِ جمع‌آوری کلکسیونی از وسایل آشپزخانه می‌کنید، لزوما شادتر نمی‌شوید، اما اگر همان مقدار پول را خرج یک سفر هیجان‌انگیز یا تماشای تئاتر کنید، شادی واقعی را تجربه می‌کنید.

خرج کردن پول برای دیگران، راه دیگرِ شاد کردن خودمان است. فرصت‌هایی بیابید که به‌واسطه‌ی آنها بتوانید اندکی از پول‌تان را برای دیگران خرج کنید، مثلا برای فرد نیازمندی غذا بخرید، به یک خیریه کمک کنید یا کرایه‌ی تاکسی یک مسافر را حساب کنید.

«اگر پول‌تان را عاقلانه خرج کنید، قطعا می‌توانید شادی بخرید!»

 

پول‌تان را به روشِ خودتان خرج کنید

روان‌شناسان اجتماعی مدت‌هاست که متقاعد شده‌اند نمی‌توان یک تئوری روان‌شناختی را به عموم افراد نسبت داد و صرفا به‌خاطر شباهت موجود در نحوه‌ی تفکر و تعامل با دنیای پیرامون، پیچیدگی و تنوع رفتار آنها را انکار کرد، به‌ویژه زمانی که از «شادی» صحبت می‌شود.

درست است که خرج کردن پول برای کسب تجربه، نسبت به خرج کردن پول برای مادیات، انسان‌ها را شادتر می‌کند اما این گفته درمورد کسانی درست است که با میل و رغبت این هزینه را پرداخت می‌کنند. خرج کردن پول برای دیگران نیز زمانی شادی‌آور است که خوشحال کردن دیگران یا برطرف کردن نگرانی‌های مادی آنها، جزو ارزش‌های اخلاقی شما باشد. به بیان دیگر، زمانی با خرج کردنِ پول شادتر می‌شوید که آن را براساس شخصیت و ارزش‌های خودتان خرج کنید.

 

بررسی رابطه‌ی شخصیت با پول و شادی

نقش پول در زندگی - بررسی رابطه‌ی شخصیت با پول و شادی

براساس تحقیقاتی که به‌تازگی روی الگوهای خرید و سازگاری یا عدم‌سازگاری آنها با شخصیت افراد انجام شده است، این ایده‌ی اصلی شکل گرفت که افراد پول‌شان را متناسب با شخصیت‌شان خرج می‌کنند و هرچه پولی که خرج می‌کنند با نوع شخصیت‌شان تناسب بیشتری داشته باشد، شادی بیشتری را تجربه خواهند کرد.

محققان در مطالعات نخست‌ خود سعی کردند با همکاری یک بانک، میزان و نوع خرید تعداد زیادی از افراد را شناسایی کنند. آنها با شمار زیادی از مشتریان یک بانکِ خاص تماس گرفتند و از آنها اجازه گرفتند که اولا خریدهای اخیر آن‌ها را بادقت بررسی کنند و ثانیا از آن‌ها خواستند پرسشنامه‌ای کوتاه را که مربوط به شخصیت‌شناسی بود، پُر کنند و میزانِ رضایت از زندگی خود را نیز مشخص کنند.

سیستم بانکی به‌طور خودکار انواع خریدهای مشتریان را طبقه‌بندی کرد و محققان برای هر دسته‌ی خاص از این طبقه‌بندی، یک نوع شخصیت را اختصاص دادند. شاید عجیب به نظر برسد اما روان‌شناسان حوزه‌ی رفتار مصرف کننده، سالیان سال است که از «شخصیت محصولات» صحبت می‌کنند. برای مثال، در این تحقیق به تراکنش‌هایی که بیش‌ازحد صرف رفتن به رستوران و خوشگذرانی شده بودند شخصیت «برون‌گرا» را نسبت دادند، به تراکنش‌هایی که صرف خرید کامپیوتر و ابزارهای حوزه‌ی فناوری بودند شخصیت «وظیفه‌شناس» یا «باوجدان» و به تراکنش‌هایی که در راه کمک به خیریه‌ها انجام شده بودند، شخصیت «سازگار» را نسبت دادند.

محققان از بین ۶۲۵ نفر و ۷۶۸۶۳ تراکنش، عادت‌های خرید افراد (با شخصیت‌های متنوع) را بررسی کردند و دریافتند شخصیتی که به الگوی خرید افراد نسبت داده شده بود، با نتایج پرسشنامه‌ی شخصیت‌شناسی بسیار سازگار بود. البته این سازگاری به‌هیچ‌وجه ۱۰۰ درصد نیست. با وجود این، وقتی اعداد و ارقام را دقیق‌تر بررسی کنیم، درمی‌یابیم که هرچه میزان سازگاریِ شخصیت یک فرد با مخارجِ او بیشتر باشد، شادی بیشتری را تجربه خواهد کرد.

 

پول‌تان را خرج کنید!

به‌طورکلی، وقتی از رفاه و نقش پول در زندگی صحبت می‌شود، تعاریف علمی و گوناگونی از شادی مطرح می‌شود. پول داشتن بهتر از پول نداشتن است، اما داشتنِ پولِ بیشتر لزوما بهتر نیست. از طرف دیگر، خرج کردن پول برای دیگران بهتر از این است که منحصرا برای خودتان پول خرج کنید، اما این‌ کار زمانی لذت‌بخش است که کمک به دیگران برای شما اهمیت داشته باشد و حتی خرج کردن پول برای خودتان هم زمانی شادی‌آور است که آن را درست و عاقلانه خرج کنید.

اگر به مطالعه‌ای که محققان با داده‌های بانکی انجام دادند دقت کرده باشید، حتما با سؤالاتی مواجه شده‌اید. مسئله‌ی اصلی این است که داده‌ها کاملا به‌هم وابسته هستند. به عبارت دیگر، داده‌ها تنها حاکی از آن هستند که الگوهای مخارجِ وابسته به شخصیت، با میزان رفاه ارتباط دارند، اما اینکه کدام‌یک موجب دیگری شده است، مشخص نیست.

این فرضیه نیز وجود دارد که چون افراد شادتر، بهتر خودشان را می‌شناسند بنابراین پول خود را به روش هوشمندانه‌تری خرج می‌کنند، اما اگر این فرضیه نیز صحیح باشد باز نمی‌توان دلیل شادی این افراد را توضیح داد. محققان برای پرداختن به این مسئله تحقیق دیگری انجام دادند و طی آن به افراد آموزش دادند به روش‌های متنوعی پول خرج کنند تا تأثیر الگوهای متفاوت خرید بر میزان رفاه آنها سنجیده شود. در این تحقیق از درون‌گرایان و برون‌گرایان خواسته شد تا هرکدام پول خود را صرف خرید یک کتاب یا نوشیدنی کنند. برای درون‌گرایان، خرید کتاب، شادی‌آورتر از خرید نوشیدنی بود. این آزمایش نمونه‌ی روشنی از تئوری سازگاریِ الگوی خرید با شخصیت افراد بود اما برای برون‌گرایان، هم خرید کتاب و هم خرید نوشیدنی به یک اندازه شادی‌آور بود و این با تئوری مذکور سازگار نیست. توضیح محققان این بود که برون‌گرایان در کل انسان‌های شادتری هستند و این شادی به کاری که انجام می‌دهند، بستگی ندارد، اما این توضیح همچنان با تئوری موردنظر سازگار نیست. بهتر است برای اطمینان از این تئوری، منتظر شواهد بیشتری باشیم.

مسئله‌ی دیگر این است که همه‌ی این موارد می‌توانند به میزان پول افراد بستگی داشته باشند. به عبارت دیگر، نتایج فقط می‌تواند یک معنا داشته باشد: افرادی که برای خرید اجناس مورد علاقه‌شان پول دارند، شادتر هستند و برعکس، کسانی که برای خرید اجناس مورد علاقه‌شان پول کافی ندارند، به‌‌اندازه‌ی گروه اول شاد نیستند. این نکته شایان ذکر است که محققان درآمد کلی افراد را در تحقیقات‌شان کنترل کردند (درآمد سالیانه‌ی همه‌ی افراد مورد بررسی، در یک بازه‌ی ثابت قرار داشت)، اما باز هم آنها میزان درآمد افراد را به‌عنوان توضیح‌دهنده‌ی جایگزین برای یافته‌هایشان مطرح می‌کنند.

در هر صورت، ظاهرا اصلِ موضوع تحقیق این است که سبکِ زندگی ما باید با شخصیت‌مان سازگار باشد تا بتوانیم انسان‌های شادتری باشیم. وقتی صحبت از مخارج می‌شود، بهتر است پول خود را به شیوه‌ا‌ی که از نظر خودمان منطقی و با ارزش‌ها، خصوصیات و گرایش‌های ما سازگار است، خرج کنیم.


تگ ها : نقش پول در زندگی شما چیست؟ Lahzehnama.ir تاثیر پول در خوشبختی ! نقش پول در زندگی چیست؟ تاثیر پول در زندگی! پول و نقش آن در خوشبختی / 258208 نقش پول در زندگی: آیا پول همه چیز است؟ تاثیر پول بر رفتار انسانها تست شخصیت شناسی: هدف شما از داشتن پول چیست؟ پول چیست؟ تعاریفی عجیب از پول که زندگی شما را متحول خواهد کرد آخرین خبر نقش پول در زندگی اولویت زندگی بر اساس پول یا عنصر وجودی تعیین ارزش های زندگی آیا پول شادی و خوشبختی می آورد؟ پول چیست؟ تعاریفی عجیب از پول که زندگی شما را متحول خواهد کرد روانشناسی پول و مدلهای رابطه با پول زندگی شاد چیست رابطه بین پول و شاد زیستن چیست؟ رابرت والدینگر: چه چیزی یک زندگی را خوب می‌کند؟ درس‌هایی از هدف در زندگی کیش و زندگی نگاهی به روانشناسی پول خرج کردن [PDF]پول یا زندگی؟ معنای اجتماعی پول از نظر زنان تاثیر پول یا مادی‌گرایی (money) در زندگی چیست؟ تاثیر ارزش پول ملی در زندگی مردم چیست؟ نقش بلاک‌چین در انتقال پول و دارایی چیست؟ – ارز دیجیتال منظور و هدف از زندگی شما چیست؟ باورهای خود نسبت به پول را ارتقا دهید، تاثیر آنرا به سرعت در زندگی خود یک انتخاب غلط، سالها زندگی شما را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد، آیا به secret سبک زندگی چیست؟ زندگی فصل دوم کتاب «پول یا زندگی شما»: پول آن چیزی نیست که می‌نماید و برای آنهایی که به دنبال پناهندگی در سوئد هستند اهداف شما در زندگی جیست؟ مسئولیت پذیری چیست و چه تاثیر در افزایش اعتماد به نفس افراد دارد؟ [PDF]English قانون ارتعاش چیست؟ نقش ارتعاش در قانون جذب نقش مادیات در ازدواج پول در ازدواج چقدر مهم است؟ دروغ بزرگ: پول خوشبختی نمی آورد! تاثیر پول حرام بر زندگی مردم ایران چگونه زندگی می‌کنند و لازم است چگونه زندگی کنند؟ قانون جذب چیست و مراحل قانون جذب برای ازدواج و عشق ، پول و ثروت چگونه قانون بخشش و جذب پول و موفقیت – موفقیت در زندگی با خودباور سخنان بزرگان و تکنیک های زندگی چگونه در زندگی های امروزی صرفه جویی کنیم؟ فشار روانی راز خوشبختی در زندگی مشترک راز خوشبختی زن و پرسش و پاسخ نقش پول در زندگی مشترک استرس چیست؟چگونه با استرس زندگی کنیم؟ "رابطه میان پول و شادی چیست؟"(قسمت دوم) قانون جذب چیست؟ رابطه‌ی دقیق احساسات و قانون جذب رابطه ی ثروت و خوشبختی نقش پول در زندگی شما چیست؟ واقعیت زندگی چیست؟ (11 باور مفید در پذیرش واقعیت) پول یا زندگی شما [PDF]جبرانی برای برنامه و رفت و آمد پول پول جبرانی برای شرکت در یک برنامه ارزش زمانی پول اهداف شما چیست؟برای زندگی چه برنامه داری یازده راهی که "قانون جذب" می تواند زندگی شما را بهبود بخشد 8 مرحله برای ثروتمند شدن به کمک فنگ شویی Searches related to نقش پول در زندگی شما چیست؟

نظرات
نماد