سیاوش احمدزاده: مدیرعامل و مؤسس مجموعه خونیرث
خونیرث مجموعه ای از داغ ترین ایده های ثروت ساز بین المللی و ایرانی در کنار کادری مجرب در زمینه های توسعه و طراحی سایت، اپلیکیشن، امور گرافیکی کاملاً اختصاصی می باشد. سهم خودتان را از وب بردارید...
مشتریان خونیرث

برگشت به لیست

ارزش، مفهومی کاملاً ذهنی و شخصی است. همه‌ی ما مخلوقاتی منحصربه‌فرد با باورها، آرزوها، ارزش‌ها و انتظارات متفاوتیم. بهترین راه برای درک ارزش‌های کارمندان، این است که همین موضوع را از آن‌ها بپرسید و شخصاً آنان را بشناسید. بااین‌حال برخی از فاکتورها، احساس مشترکی در همه‌ی کارمندان به‌وجود می‌آورند و سازمان‌ها می‌توانند با اولویت دادن به این راهکارها، به همه‌ی پرسنل خود احساس ارزش بدهند.

پاداش و مزایا

گزارش‌های مختلف، نتایج کاملاً متفاوتی در خصوص تأثیر پاداش و مزایا در رضایتمندی کارمندان نشان می‌دهند. برخی از نظرسنجی‌ها می‌گویند فاکتور «پاداش و مزایا» دومین عامل مهمی است که باعث خشنودی کارمندان می‌شود. از طرف دیگر مطالعات دقیق دیگری بیان می‌کنند که کارمندان نقش پاداش و مزایا را در رضایت شغلی خود، زیاد مهم ارزیابی نمی‌کنند.

حتی وقتی به سازمان‌های نظیر نتفلیکس نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که مزایای جالب و حتی جوایز فوق‌العاده‌ای به کارمندان پیشنهاد می‌کنند. واقعیت این است که اگر کارمندان فکر کنند حقوق و دستمزدی را که سزاوارش هستند دریافت نمی‌کنند، سایر فاکتورهای ارزش بخشی به آنان هیچ فایده‌ای نخواهد داشت. بنابراین مزایای تشویقی پس از اطمینان حاصل کردن از اینکه کارمندان حقوق مکفی دریافت می‌کنند، می‌تواند رضایت خاطر آنان را از یک سازمان (یا محیط کار) افزایش دهد.

feedback

اجازه دهید صدای کارمندان شنیده شود

ساختار اغلب سازمان‌ها، هرمی است که در آن اطلاعات، تصمیم‌گیری و قدرت از بالا به پایین جریان پیدا می‌کند. درست است که امروزه بیشتر شرکت‌ها تلاش می‌کنند تا حد ممکن سلسله‌مراتب را کاهش دهند؛ اما اجرای این تغییرات مستلزم زمان است. وقتی مبحث «صدای کارمندان» را مطرح می‌کنیم، سازمان‌ها در یکی از این چهار گروه قرار می‌گیرند:

۱- سازمان‌هایی که ایده‌ی کارمندانشان را جویا نمی‌شوند

متأسفانه هنوز هم سازمان‌هایی وجود دارند که اصلاً از کارمندانشان بازخورد نمی‌خواهند و نظرات و ایده‌های آنان را جویا نمی‌شوند. اغلب اوقات وقتی کارمندان چنین شرکت‌هایی می‌خواهند موضوعی را بیان کنند، با بوروکراسی و قوانین و سیاست‌های سازمانی روبه‌رو می‌شوند. سازمان‌هایی که برای عقاید و نظرات کارمندانشان ارزشی قائل نمی‌شوند، غالباً در امور اجرایی و مالی خود نیز با مشکل مواجه می‌شوند و به‌ تبع آن، در رده‌بندی‌های آنلاین جایگاه خوبی را از آنِ خود نمی‌کنند.

۲- سازمان‌هایی که از کارمندانشان نظرخواهی می‌کنند اما دست به عمل نمی‌زنند

برخی از سازمان‌ها با برگزاری نظرسنجی‌های متعدد، کارمندانشان را تشویق می‌کنند که بازخوردهای خود را به اشتراک بگذارند؛ اما در عمل به هیچ اقدامی دست نمی‌زنند. از دیدگاه کارمندان، بودونبود این نظرسنجی‌ها یا بازخورد دادن و ندادن، زیاد فرقی نمی‌کند. بهتر است اگر آمادگی یا قصد عمل کردن به ایده‌های کارمندانتان ندارید، اصلاً از آن‌ها نظرخواهی نکنید.

۳- سازمان‌هایی که می‌پرسند و تصدیق می‌کنند

گروه سوم، سازمان‌هایی هستند که از کارمندان بازخورد می‌خواهند و سپس لزوم تغییرات را تصدیق می‌کنند. بااین‌حال بازهم به اطلاعاتی که دریافت کرده‌اند توجهی نمی‌کنند. تنها اتفاقی که رخ می‌دهد، این است که کارمندان یک ایمیل ساده‌ی تشکر دریافت می‌کنند؛ مثل ایمیل‌هایی که پس از ثبت سفارش مشتریان، به آن‌ها ارسال می‌کنید. البته عالی است که از کارمندانتان بابت بازخوردهایشان تشکر و قدردانی کنید؛ اما زمانی برای ایده‌ی آن‌ها ارزش قائل شده‌اید که واقعاً بازخوردهای دریافتی را اجرا کنید.

۴- سازمان‌هایی که می‌پرسند، تصدیق می‌کنند و وارد عمل می‌شوند

متأسفانه شرکت‌های بسیار کمی در این گروه جای می‌گیرند؛ یعنی سازمان‌هایی که از کارمندانشان نظرخواهی می‌کنند، اهمیت بازخوردها را تأیید می‌کنند و اقدامات مورد نیاز را انجام می‌دهند. درعین‌حال، این اقدامات زمانی ارزشمند خواهند بود که طی یک برنامه‌ی زمانی شفاف صورت بگیرند.

Employees are Recognized for the Work They Do

کارمندان را بسته به وظایفی که انجام می‌دهند، شناسایی کنید

برنامه‌ی شناسایی و قدردانی از کارمندان، باید به یکی از رویه‌های همیشگی سازمان تبدیل شود. راه‌های زیادی برای اجرای این برنامه وجود دارد؛ ولی متأسفانه اغلب سازمان‌ها وقت زیادی صرف می‌کنند تا فرمول‌ها و پروسه‌های مفصلی برای قدردانی از کارمندان ترتیب دهند.

صرف اینکه یک سازمان، برنامه‌ای رسمی برای شناخت کارمندان ساعی و قدردانی از آن‌ها تصویب کرده است، به این معنی نیست که کارمندان واقعاً احساس می‌کنند کارهای عالی آن‌ها تشخیص داده می‌شود. بازهم منظورمان این نیست که همه‌ی پاداش‌ها و برنامه‌های ارزیابی عملکرد کارکنان، بی‌فایده و ناکارا هستند. اما سازمان‌ها باید به‌جای تمرکز روی پروسه‌های اداری و پرحاشیه، به ارزش کار کارمندانشان اهمیت بدهند. مثلاً یک یادداشت شخصی از طرف مدیر، اختصاص یک پروژه‌ی ارزشمند به کارمندان کوشا و موفق یا تقدیر از کارمندان در جلسات شخصی، نشانگر این واقعیت است که سازمان، کارکنان خوب خود را می‌شناسد و به آن‌ها بها می‌دهد. مهم این است به یاد داشته باشید که نه‌فقط از دیدگاه مالی، بلکه به احساس کارمندانتان هم توجه کنید. کارکنان شما، انسان هستند نه ربات‌ کارگر.

در پایان، روش‌های مختلفی برای ارج نهادن و ارزش بخشیدن به کارمندان وجود دارد. شاید یکی از بهترین گزینه‌های شما، این باشد که با کارمندانتان رابطه‌ی نزدیک‌تری برقرار کنید و با آن‌ها در مورد مسائل غیر کاری نیز صحبت کنید. سعی کنید فراتر از پروسه‌های رایج حرکت کنید و با اقدامات خلاقانه، به کارمندانتان احساس ارزشمندی بیشتری ببخشید. هرچه شیوه‌های انسانی‌تر و غیر رسمی‌تری در پیش بگیرید، کارمندانتان از اینکه برای شما کار می‌کنند احساس رضایت خاطر و خشنودی بیشتری خواهند داشت


تگ ها : به کارمندانتان احساس ارزش بدهید Images for ‫به کارمندانتان احساس ارزش بدهید‬‎ عنوان ۱۳ روش موثر برای افزایش درگیری شغلی کارمندان‌تان – تسکولو ارتباط نقطه به نقطه اعتراضات مردمی اخیر برای چه بود؟/ بانک دولتی تماس گرفته که سود 27 پلیمر آوا نوین ایرانیان اداری – پایگاه خبری پول و تجارت علیرغم اینکه فکر میکنید به درستی امور کسب و کارتان را انجام میدهید بولتن فناوری اطلاعات و ارتباطات BultanNews کامپیوتر موبایل سخت چراغ سبز وزیر ارتباطات برای حرکت به‌ سمت ارز دیجیتال چگونه به کارمندان خود اعتبار مناسب بدهید آخرین اخبار نظرسنجی افق های جدید هوانوردی؛ پروژه‌ای خطرناک و انقلابی از ناسا (گجت تی وی ضرورت بروز رسانی مقررات حاکم بر فضای مجازی سه رویکرد برای شاد کردن محیط کار هشت قاتل انگیزه کارمندان هدیه مادی کم از لطافت گل نیست 5 راه برای ایجاد انگیزه در تیمتان 4 روش برای اینکه کارمندان احساس ارزش کنند ۱۰ قانون طلایی برای توانمندسازی نیروی انسانی هفت راه برای انگیزه دادن به کارمندان با این ۸ روش کار کردن در روزهای تعطیل را برای کارمندان آسان‌تر کنید راضی نگه داشتن کارمندان همیشه با پرداختن حقوق بالاتر محقق نمی‌گردد چرا ساعات کاری سوئدی ها به 6 ساعت تغییر کرد؟ موردکاوی بهترین راه برای درخواست تغییر عنوان شغلی از کارفرماچگونه نکاتی که مدیریت شما را دگرگون می کند چگونه عنوان شغلی را که شایسته آن هستید، بخواهید؟ چگونه فرهنگ صحیح خوابیدن را وارد شرکت کنیم چرا بهترین کارمندان تان استعفا می دهند؟ کتاب کاله چرخاندن کلید موفقیت در قفل مدیریت! ۷ قانون برای مدیریت افراد خلاق اما پردردسر [DOC]راهكارهای مدیریتی چگونه در شرایط بحرانی تیم‌تان را رهبری کنید؟ – مشاوران چگونه به کارمندان خود ارزش دهیم. ثانیه‌های با ارزش یک رابطه چرا باید مصرف قند و شکر در تغذیه کودکان را کم کنیم؟ [PDF]به کارمندانتان گوش دهید چطور کارمندان خود را مشتاق نگه داریم؟ تفاوت یک مدیر خوب و یک مدیر بد دانلود Latest Newest Ringtones 1.5.4 نرم افزار جدید ترین آهنگ های زنگ ساخت قالب تزریق پلاستیک روش‌هايي براي افزايش بهره‌وري و انگيزش كاركنان چرا از کار خود نفرت دارید؟ کارفرمایان برای استخدام کارمندانشان به دنبال چه هستند؟ بایگانی‌ها مقالات بهترین و بدترین وقت پست گذاشتن در اینترنت – گروه توسعه فناوری [PDF]ﭼﺮﺍ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﻛﺎﺭﻣﻨﺪﺍﻥ ﺍﺯ ﺷﻐﻞ ﺧﻮﺩ ﻧﺎﺭﺍﺿﻲ ﻫﺴﺘﻨﺪ؟ داشتن مهارت‌ ارتباط‌گری به شما کمک می‌کند تا به موفقیت‌های بلند‌مدت دست انگیزه بخشی به دیگران برای دستیابی به اهداف 7 قانون برای مدیریت افراد خلاق اما پر دردسر کفش طلا 2017/18 به لیونل مسی می رسد؟! 8 عاملی که باعث می‌شود کارمندان خوب مدیران خود را ترک کنند چگونه تنش های محیط کار را برای خود و دیگران کاهش دهیم؟ چرخاندن کلید موفقیت در قفل مدیریت خواندن اخبار و مقالات آیا وفاداری به کارمندانتان به شرکت شما آسیب می زند؟

نظرات
نماد