سیاوش احمدزاده: مدیرعامل و مؤسس مجموعه خونیرث
خونیرث مجموعه ای از داغ ترین ایده های ثروت ساز بین المللی و ایرانی در کنار کادری مجرب در زمینه های توسعه و طراحی سایت، اپلیکیشن، امور گرافیکی کاملاً اختصاصی می باشد. سهم خودتان را از وب بردارید...
مشتریان خونیرث

برگشت به لیست

شرکت‌های زیادی در صنایع مختلف، از خرده‌فروشی مد و فشن H&M گرفته تا زنجیره‌ی محصولات بهداشتی و زیبایی Sephora یا فعالان صنایع غذایی مثل فست‌فود دومینو، در حال حاضر از چت‌بات‌ها و دیگر فناوری‌های هوش مصنوعی برای ارائه‌ی خدمات پیشرفته‌ی مشتریان استفاده می‌کنند.

ابتدا مروری به ماهیت چت‌بات‌ داشته باشیم: چت‌بات (تاک‌بات، بات، پیشکار تعاملی، شخصیت مکالمه‌کننده‌ی مصنوعی) در حقیقت یک برنامه‌ی کامپیوتری است که مکالمات را از روش‌های شنیداری یا متنی پیش می‌برد. این برنامه‌ به شیوه‌ای طراحی‌ می‌شود که در تعاملات، گفتگوهای انسانی را شبیه‌سازی کند (با گذراندن تست تورینگ). در اصل چت‌بات‌ها مبتنی بر سیستم‌های دیالوگی و برای اهداف عملی مختلف نظیر خدمات مشتریان یا جمع‌آوری اطلاعات ساخته‌ شده‌اند.

تقریباً همه‌ی شرکت‌ها می‌خواهند خود را به قطار سریع‌السیر هوش مصنوعی برسانند. ریسک اصلی ماجرا این است که شاید برخی از شرکت‌ها بدون هیچ استراتژی روشنی و صرفاً به‌صورت تصادفی، تکنولوژی‌های هوش مصنوعی را به کار بگیرند. هوش مصنوعی نمی‌تواند کاملاً جایگزین همه‌ی فعالیت‌های خدمات مشتریان شود. برخی از ویژگی‌های و صلاحیت‌های انسان با هیچ بات یا الگوریتمی جایگزین نمی‌شوند. ازاین‌رو همه‌ی شرکت‌ها در نقشه‌برداری مسیر استفاده از هوش مصنوعی، باید به فاکتورهایی که غالباً نادیده گرفته می‌شوند توجه کنند.

lack of trust in AI

عموم مردم به‌طور کامل به هوش مصنوعی اعتماد ندارند

ایلان ماسک تنها کسی نیست که نسبت به توسعه‌ی هوش مصنوعی ابراز نگرانی می‌کند. ۷۲ درصد از مردم به‌نوعی از هوش مصنوعی می‌ترسند.

وقتی صحبت از محصولات غذایی می‌شود، اغلب مصرف‌کنندگان به سمت برندهایی گرایش دارند که در مورد مواد تشکیل‌دهنده‌ی محصولات کاملاً شفاف عمل می‌کنند. در همه‌ی صنایع، شفافیت عنصر بسیار مهمی به شمار می‌رود. همان‌طور که تولیدکنندگان مواد غذایی باید در مورد مواد تشکیل‌دهنده شفاف باشند، همه‌ی شرکت‌ها باید در مورد استفاده از عنصر هوش مصنوعی در بخش خدمات مشتریانشان شفاف و روشن عمل کنند. اگر کسب‌وکاری در مورد استفاده از هوش مصنوعی شفاف نباشد، مصرف‌کنندگان سایر بخش‌های آن شرکت را هم زیر سؤال خواهند برد.

در مبحث هوش مصنوعی، شرکت‌ها باید در مورد نحوه تولید محتوا شفاف عمل کنند. ازآنجایی‌که فناوری‌های هوش مصنوعی توابع شناختی شبه انسانی را به نمایش می‌گذارند، هوش مصنوعی طبیعتاً (و به ناگزیر) در برخی بخش‌ها نتیجه‌ی معکوس خواهد داد. مثل اتفاقی که سال ۲۰۱۶ برای مایکروسافت و چت‌بات هوش مصنوعی «تای» افتاد. این چت‌بات که برای جوانان ۱۸ تا ۲۴ سال طراحی‌ شده بود، تنها ۲۴ ساعت پس از راه‌اندازی، به علت صحبت‌های نژادپرستانه‌اش، توسط مایکروسافت پایین کشیده شد.

حالت ایده‌آل این است که مردم تعیین کنند بخش خدمات مشتریان یک شرکت، توسط الگوریتم‌ها، انسان‌ها یا ترکیبی از هر دو هدایت شود. آن‌ها باید بدانند چت زنده‌ای که با آن‌ وارد تعامل می‌شوند، یک بات است یا یک انسان یا ترکیبی از هردو. شفافیت عملکرد به تجربه‌ی مثبت مشتریان منجر می‌شود. در مواردی که مردم موافق تعامل و ارتباط با هوش مصنوعی نیستند، پنهان‌کاری و عدم شفافیت شرکت‌ها نتایج بسیار بدتری به دنبال خواهد داشت.

 AI make lives easier

مصرف‌کنندگان می‌خواهند هوش مصنوعی زندگی آن‌ها را راحت‌تر کند

درحالی‌که ۷۲ درصد از مردم به‌نوعی از هوش مصنوعی هراس دارند، ۶۸ درصد آن‌ها درصورتی‌که هوش مصنوعی زندگی راحت‌تری برایشان رقم بزنند، متمایل‌اند تعاملات بیشتری با این فناوری داشته باشند.

هدف شرکت‌ها از به‌کارگیری هوش مصنوعی نباید جایگزین کردن آن با انسان‌ یا حداقل کردن هزینه‌ها باشد. البته استفاده از چت‌بات‌ها به‌جای انسان، به‌طور طبیعی بخشی از هزینه‌ها را کاهش خواهد داد؛ ولی ابزارهای هوش مصنوعی لزوماً کارها را بهتر از انسان‌ انجام نمی‌دهند. اگر یک بات پایه دانش ناقصی داشته باشد، نمی‌تواند سؤالات مشتریان را درست پاسخ دهد و این موضوع اعتبار بخش خدمات مشتریان را زیر سؤال می‌برد. حتی تصورش هم ناامیدکننده است که بخواهیم برای حل یک مشکل، از یک بات به بات دیگر مراجعه کنیم.

بهترین شرکت‌ها از هوش مصنوعی در راستای پی بردن به ترجیحات مشتریان استفاده می‌کنند. هوش مصنوعی باید برای شخصی‌سازی محتوا و ارتباطات (مطابق با سلیقه و ترجیحات مصرف‌کنندگان) به کار گرفته شود. ابزارهای هوش مصنوعی باید تجربیات هوشمندانه‌تر، شخصی‌تر و قابل پیش‌بینی‌تری ارائه دهند.

 human touch

نیاز به ارتباطات انسانی از بین نمی‌رود

تحقیقات نشان می‌دهند که چت‌بات‌ها تنها قادرند ۱۰ تا ۱۳ درصد از سؤالات مشتریان را بدون دخالت هیچ انسانی پاسخ دهند. اگر شرکت‌ها جریان کاری اتوماتیک خود را به‌جایی برسانند که فاقد هرگونه حضور انسانی باشد، خودشان را در مخاطره قرار می‌دهند. ۸۶ درصد از مصرف‌کنندگان امیدوارند چت‌بات‌ها بخش خدمات مشتریان را بهبود دهند. در موارد خاص، تعاملات بخش خدمات مشتریان، احساس همدلی مشترکی خلق می‌کند. مثلاً بعید است وقتی یک مشتری ناراضی می‌خواهد پولی را که بابت یک محصول پرداخته پس بگیرد، دوست داشته باشد با یک بات گفتگو و مکالمه داشته باشد. این یک واقعیت است که هیچ‌چیز جایگزین تماس و ارتباطات انسانی نمی‌شود.

هوش مصنوعی از پتانسیل گسترده‌ای برخوردار است؛ ولی مسئولیت پیامدهای به‌کارگیری آن به عهده‌ی شرکت‌ها است. هوش مصنوعی هرگز نباید به‌عنوان راهکار فراگیر یا پوششی مورداستفاده قرار بگیرد. شرکت‌ها باید خود را متعهد بدانند که نظارتی دائمی روی بخش خدمات مشتریانی که با یادگیری ماشینی و الگوریتم‌های انطباقی اداره می‌شود داشته باشند. همان‌طور که گفتیم، یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات ممکن این است که شرکتی به‌قصد صرفه‌جویی در هزینه‌ی منابع انسانی به هوش مصنوعی رجوع کند. درحالی‌که اگر این فناوری‌ها باعث افزایش بهره‌وری، کاهش خطا و بهبود کیفیت خدمات شوند، مورد استقبال فوق‌العاده‌ای قرار خواهند گرفت.


تگ ها : آیا هوش مصنوعی به پیشرفت بخش خدمات مشتریان کمک می‌کند؟ آیا هوش مصنوعی به پیشرفت بخش خدمات مشتریان کمک می کند؟ آیا در آینده، هوش مصنوعی جایگزین اوپراتورهای مرکز تماس خواهد شد؟ (۲ ١٣٩٦/١٠/١٣ شش پیش‌بینی در مورد آینده فناوری در سال 2018 پیش‌بینی‌های هوش مصنوعی در سال ۲۰۱۸ آیا هوش مصنوعی کسب‌و‌کار شما را مختل می‌کند؟ آیا هوش مصنوعی در حال پیشرفت کردن است؟ آیا روبات ها باهوش تر میشوند روزنامه دنياي اقتصاد96/2/20: آيا هوش مصنوعي كسب و كار شما را مختل مي كند؟ آیا هوش مصنوعی به پیشرفت بخش خدمات مشتریان کمک می کند کاربرد هوش مصنوعی در خدمات مالی(قسمت اول) آیا هوش مصنوعی به پیشرفت بخش خدمات مشتریان کمک می‌کند؟ نمونه های کاربرد هوش مصنوعی در بازاریابی چگونه هوش مصنوعی شهرها را تغییر خواهد داد؟ جنگ مغزها آخرین اخبار پیامدهای پیشرفت تکنولوژی 7 تاثیر هوش مصنوعی بر روی بازاریابی دیجیتال چگونه چت بات ها آینده خدمات درمانی را شکل می‌دهند؟ — شرکت تحلیل عبارات ساده ای که به بهبود ارتباطات شما کمک می کند تاثیر هوش مصنوعی بر آینده ی تجارت الکترونیک ۴ کارکرد مهم هوش مصنوعی در حوزه کسب‌وکار و کارآفرینی سالی بزرگ برای هوش مصنوعی چت‌بات‌های سازمانی مجهز به هوش مصنوعی راهکاریست برای خدمات مشتری هوش مصنوعی، چالش دنیای کسب و کار آفتاب اقتصادی چرا به‌زودی هوش مصنوعی کسب‌وکارهای آنلاین را دگرگون می‌کند؟ مطالب اینترنتی ردیابی کودک آزاران به کمک هوش مصنوعی یادگیری ماشینی چگونه به بهبود شرایط کسب‌وکارها کمک می‌کند؟ سایت خبری تخصصی امنیت آی تی راهیابی هوش مصنوعی به بانک ها هوش مصنوعی در حال ایجاد تحول در صنعت سلامت همراه (Mobile Health - جنگ مغزها - مقالات دنیای 2017 در اختیار استارت‌آپ‌های هوش مصنوعی - بازاریابی محتوا به کمک هوش مصنوعی - بازاریابی سیاسی اخبار با کمک گوگل هوش مصنوعی دستگاهتان را ارتقاء دهید! هوش مصنوعی به کمک آتش‌نشان ها می‌آید هوش مصنوعی، جایگزین انسان در معدن کهربا تعامل سفارش هوش مصنوعی بانک ها را تهدید می کند چرا هوش مصنوعی انقلاب بعدی حوزه کسب و کار لقب گرفته است؟ [PDF]راﯾﺎﻧﺶ ﺷﻨﺎﺧﺘﯽ در ﺻﻨﻌﺖ ﺑﺎﻧﮑﺪاری چگونه هوش مصنوعی بر تجربه کاربری (UX) تاثیر می گذارد؟ عمل پیوند تکنولوژی با پزشکی توسط تیم هوش مصنوعی! چینی ها چطور از هوش مصنوعی پول درمی‌آورند؟ هوش مصنوعی و ابزارهای مدلسازی درحوزه کسب وکار (business) آمازون چگونه به اینجا رسید؟ در اینترنت اشیا ، اشیا شامل حسگر ، ماشین و دستگاه هستند و این لایه‌ی آیا هوش مصنوعی می تواند شاهکار هنری خلق کند؟ همگرایی فناوری‌نانو و هوش مصنوعی برای افزایش طول عمر شرکت هومای ۱۳۹۶ – کلون

نظرات
نماد