سیاوش احمدزاده: مدیرعامل و مؤسس مجموعه خونیرث
خونیرث مجموعه ای از داغ ترین ایده های ثروت ساز بین المللی و ایرانی در کنار کادری مجرب در زمینه های توسعه و طراحی سایت، اپلیکیشن، امور گرافیکی کاملاً اختصاصی می باشد. سهم خودتان را از وب بردارید...
مشتریان خونیرث

برگشت به لیست

برای اینکه بتوانید فروش محصولات و خدمات خود را راحت تر انجام دهید باید از یک کمپین بازاریابی استفاده کنید. در واقع با ساخت یک کمپین بازاریابی می توانید فروش محصولات خود را چندین برابر کنید. فرق بین کمپین بازاریابی و دیگر روش های تبلیغاتی در این است که درکمپین بازاریابی سلسله مراحلی طی می شود تا افراد با علاقه خود محصول مورد نظر را خریداری کنند ولی در دیگر روش های تبلیغاتی فقط محصول مورد نظر معرفی و پیشنهاد به مشتری داده می شود. پس عقلانی است که برای فروش محصولات و خدمات خود از کمپین بازاریابی استفاده کنید تا علاوه بر فروش بیشتر محصولات، مشتریان خوشحال تری نیز داشته باشید. در ادامه در مورد اینکه می گویم مشتریان خوشحال تری داشته باشید بیشتر توضیح می دهم.

در این مقاله تصمیم بر این دارم که در مورد کمپین بازاریابی اینترنتی صحبت کنم و مراحل ساخت یک کمپین بازاریابی موفق و تاثیر گذار را به شما بگویم. از شما می خواهم مثل همیشه همراه من باشید تا شما را با کمپین بازاریابی و مزیت های آن آشنا کنم.

 

کمپین بازاریابی چیست؟

اول اجازه دهید با مفهوم واژه “کمپین” شما را آشنا کنم. کمپین به معنی تدوین مراحلی برای رسیدن به هدفی از پیش تعیین شده است. به سلسله مراحلی که طی می شود تا در فرد مورد نظر نیاز ایجاد شود و علاقه مند به خرید محصول مورد نظر شود کمپین بازاریابی گفته می شود. البته در این مقاله هدف ما کمپین بازاریابی اینترنتی و ساخت آن است.

همانطور که قبلا اشاره کردم در دیگر روش های تبلیغاتی محصول مورد نظر مستقیما تبلیغ می شود. یعنی محصول به صورت آنی به افراد معرفی و پیشنهاد داده می شود. بگذارید با یک مثال مفهوم کمپین بازاریابی اینترنتی و تبلیغات اینترنتی را بازگو کنم.

پیشنهاد می کنم مقاله چگونه نرخ تبدیل کاربر به مشتری را افزایش دهیم؟ را هم بخوانید.

 

مثالی از تبلیغات اینترنتی :

تبلیغات بنری که در بسیاری از سایت های پر مخاطب ایرانی دیده می شود نمونه ای از تبلیغات اینترنتی است. زمانی که روی این تبلیغات کلیک می شود از کاربر درخواست می شود با محصول مورد نظر آشنا شود و این در صورتی است که آن ها را به خرید آنی آن محصول ترغیب می کنند. مثال واضحی که بخواهم به آن اشاره کنم تبلیغ محصولات دیجی کالا یا بامیلو در سایت های پر بازدید ایرانی است.

 

مثالی از کمپین بازاریابی اینترنتی :

حتما در دوره های رایگان بعضی از سایت ها تا الان حداقل یک بار عضو شده اید؟ اگر عضو نشده ایده این مثال را در مورد این دوره ها می زنم. زمانی که در دوره رایگانی که بعضی از سایت ها ارائه می دهند عضو می شوید ایمیل هایی دنباله داری را طی چندین روز دریافت خواهید کرد.

در هر ایمیلی که روزانه برای شما ارسال می شود درسی برای شما ارسال می شود. که ممکن است به صورت کتاب پی دی اف باشد یا به صورت فیلم ویدیویی. بعد از اینکه تمام درس های دوره رایگان برای شما ارسال شد و شما هم تمام آن ها را مشاهده کردید آخرین ایمیلی که برای شما ارسال می شود به احتمال 99 درصد پیشنهاد ویژه ای برای شما دارد.

در این پیشنهاد ویژه که ممکن است محدود و دارای تخفیف خوبی هم باشد از شما دعوت به اقدام برای خرید محصولی یا شرکت در دوره ای دیگری می شود که در نهایت اگر همه چیز خوب باشد یعنی تا حدود زیادی شما از دوره رایگان راضی بودید و اعتماد شما به خوبی جلب شده است پیشنهاد ویژه ای که در آخرین ایمیل برای شما ارسال شده است را رد نمی کنید. به این می گویند یک کمپین بازاریابی ایمیلی که زیر مجموعه ای از کمپین بازاریابی اینترنتی است. و در واقع ایمیل مارکتینگ یکی از بهترین ابزارهای ساخت کمپین بازاریابی اینترنتی است.

پیشنهاد می کنم مقاله چگونه ایمیل مارکتینگ هدفمند تری انجام دهیم؟ را حتما بخوانید.

 

یک کمپین بازاریابی ممکن است از نوشتن چندین مقاله یا تهیه چندین ویدیو ایجاد شود. در کمپین بازاریابی تلاش می شود تا اعتماد کاربران جلب شود تا از محصولات و خدمات کسب و کار مورد نظر استفاده کنند. و این بهترین گزینه برای فروش محصولات و خدمات شما است.

 

کمپین بازاریابی چه مزیت هایی نسبت به تبلیغات اینترنتی دارد؟

شاید پیش خود بگویید تبلیغات اینترنتی خیلی ماثر تر است و اینکه توسط روش های تبلیغات اینترنتی خیلی زودتر خرید انجام می شود ولی واقعا این طور نیست! البته در بسیاری از موارد هم ممکن است اینطور باشد. یعنی تبلیغات اینترنتی باعث فروش های زیادی شود ولی مطمئن باشید کسب و کاری که تبلیغات اینترنتی برای او موفق است یا اعتماد سازی از قبل انجام داده است یا اینکه خدماتی را ارائه می دهد که خاص و جدید است.

مثلا سایتی مثل دیجی کالا را همه می شناسند و همه منتظر پیشنهاد های جدیدش هستند. خیلی وقت پیش اعتماد سازی های خود را انجام داده است.

یا اینکه الوپیک کسب و کاری است که خدمات خاصی می دهد و نیاز به دیده شدن بیشتر دارد. کسی نمی داند الوپیک یک خدمات جدیدی ارائه می کند پس نیاز به این دارد که مردم بدانند چه خدماتی ارائه می دهد! و تبلیغات برای این کسب و کار بسیار تاثیر گذار است.

البته این را هم بدانید چنین کسب و کارهایی که مثال زدم نیز از کمپین های تبلیغاتی استفاده می کنند. به عنوان مثال کمپین هایی که دیجی کالا در اینستاگرام ایجاد می کند مثال زدنی است.

اما فراموش نکنید ما کسب و کار کوچکی داریم و قصد داریم با کمترین هزینه کمپین بازاریابی خود را راه اندازی کنیم. مثال هایی که در بالا به آن ها اشاره کرده ام کسب و کارهای میلیاردی کشورمان هستند. و هدف اصلی ما در این مقاله ساخت کمپین بازاریابی تاثیر گذار با کمترین هزینه است.

پیشنهاد می کنم مقاله قیف بازاریابی (Marketing Funnel) چیست؟ را حتما بخوانید.

 

مزیت های کمپین بازاریابی

شاید در کمپین های بازاریابی کمی زمان ببرد تا شما به مقصد اصلی تان برسید. ولی باید بدانید در بسیاری از مواقع باید از این روش برای معرفی محصولات جدید خود استفاده کنید. بعضی وقت ها ناچار هستید. ممکن است سرمایه کافی برای تبلیغات نداشته باشید و کسب و کارتان نوپا باشد. این بهترین گزینه برای شماست.

یکی از بهترین مزیت های ایجاد کمپین بازاریابی این است که مردم به شما اعتماد می کنند و علاقه مند می شوند تا شما را برای رفع نیاز خود انتخاب کنند. و شاید این شروعی برای جذب مشتریان وفادار باشد. افرادی که علاقه مند به کسب و کار شما می شوند مطمئن باشید همراه همیشگی شما می شوند.

یکی از دیگر مزیت های اجرای کمپین بازاریابی کم هزینه بودن آن است. البته در بسیاری از مواقع همینطور بوده است. همانطور که عرض کردم شما می توانید از طریق نوشتن چندین مقاله نیز یک کمپین بازاریابی هدفمندی را بسازید و از طریق مقالاتی سلسله وار محصول اصلی خود را به کاربرانتان پیشنهاد دهید.

از دیگر مزیت های کمپین بازاریابی این است که حس خوشحالی در مخاطبانتان ایجاد می شود. به خاطر اعتماد سازی های انجام شده و علاقه مند شدن آن ها به کسب و کار و محصول شما با میل و علاقه شخصی خود برای خرید محصول شما دست به کار می شوند. و این بهترین کاری است که شما برای مخاطبانتان می کنید. مطمئن باشید مشتریان خوشحال شما سرمایه هایی هستند که در هر زمانی می توانند برای شما پولسازی کنند.

 

چگونه یک کمپین بازاریابی موفق راه اندازی کنیم؟

برای راه اندازی یک کمپین بازاریابی موفق باید اعتماد و علاقه در مخاطبانمان به کسب و کارمان را بالا ببریم. در واقع این دو معیار کلیدی و مهم در ساخت کمپین های بازاریابی است. تا زمانی که کاربران شما به کسب و کارتان اعتماد نداشته باشند نمی توانید پیشنهاد ویژه ای در قالب ساخت یک کمپین بازاریابی به آن ها بدهید.

همچنین تا زمانی که کاربرانتان علاقه ای به استفاده از محصولات شما ندارند نمی توانند از محصولات شما استفاده کنند. باید کاری کنید تا مخاطبان و کاربرانتان آرزوی داشتن محصولات شما را داشته باشند. باید کاری کنید تا پیش خود فکر کنند با تهیه محصول شما مشکلشان صد در صد رفع می شود.

 

چگونه اعتماد کاربرانمان را جلب کنیم؟

تا زمانی که فردی سخاوتمند نباشید نمی توانید اعتماد سازی در کاربرانتان را به خوبی انجام دهید. یکی از بهترین کارهایی که می توانید در راستای جلب اعتماد کاربرانتان انجام دهید ارائه محتوای رایگان ولی ارزشمند به آن ها است.

تا می توانید محتوای ارزشمندی که باعث شود آن ها همراه شما شوند ارائه دهید. همراه شدن آن ها با شما خبر خوبی برای شما خواهد بود. زمانی که مخاطبانتان را همراه خود کنید خیلی راحت تر می توانید روی آن ها تاثیر بگذارید.

یکی از بهترین روش های جلب اعتماد آموزش دادن است. سعی کنید محتوای آموزشی در اختیار آن ها قرار دهید. یعنی مراحل انجام کاری را به صورت مرحله به مرحله به آن ها بدهید. طریقه آموزش دادن نیز مهم است. این که خیلی روان و ساده همه چیز را به مخاطبانتان بگویید بسیار تاثیر گذار است. خیلی وقت ها پیش آمده مخاطبان همیار وب با من تماس گرفته اند و گفته اند نوع آموزش های شما خیلی ساده تر و روان تر از شرکت های دیگر است.

 

چگونه در مخاطبان خود علاقه ایجاد کنیم؟

ایجاد علاقه در مخاطبانتان از دیگر اصل های مهم در کمپین بازاریابی است. ایجاد علاقه را نیز می توانید با استفاده از محتوایی که ارائه می دهید انجام دهید. باید سعی کنید به محصولی که قرار است در آینده ارائه دهید اشاره کنید و آمادگی از قبل در ذهن مخاطبان خود در مورد محصولی که در آینده قرار است ارائه دهید ایجاد کنید.

در مورد مزیت هایی که محصول شما دارد باید صحبت کنید. باید سعی کنید مزیت های محصول خود را به صورت تدریجی و غیر مستقیم بیان کنید.

به عنوان مثال در مقالات یا پادکست ها یا ویدیو هایی که ارائه می دهید می توانید اشاره ای به محصولی که در آینده قرار است تولید شود کنید. مثلا بگویید در فلان محصول نیز این موارد به طور کامل توضیح داده شده است. با این کار می توانید مخاطبان سایت خود را مشتاق کنید تا در مورد محصول آینده شما بیشتر بدانند. و همین باعث می شود کم کم مخاطبان خود را مشتاق کنید تا محصول شما هرچه زودتر بدست آورند.

پیشنهاد می کنم مقاله چگونه می توان فروش وب سایت خود را افزایش دهیم؟ را بخوانید.

 

برای ساخت کمپین بازاریابی چه مراحلی باید طی شود؟

1.مشخص کردن تعداد مراحل

اولین موردی که در ساخت کمپین بازاریابی خود باید مشخص کنید تعداد مراحل آن است. این بستگی به نوع و قیمت محصول شما دارد. هر چه قیمت محصول شما بیشتر باشد مسلما بیشتر زمان می برد تا مخاطبانتان را ترغیب به خرید آن کنید. از این رو کمپین بازاریابی شما باید دارای مراحل بیشتری باشد.

 

2.مشخص کردن نوع فرمت

مرحله بعدی فرمت ارائه شده برای ساخت کمپین بازاریابی است. همانطور که گفتم هم می توانید از طریق مقاله کمپین خود را راه اندازی کنید و هم از طریق ویدیو. متنوع بودن فرمت های ارائه شده در کمپین بازاریابی خود در موفقیت آمیز بودن آن بسیار تاثیر گذار است. البته قبل از اینکه کمپین خود را راه اندازی کنید با توجه به شناخت از مخاطبان خود تا حدودی می توانید فرمت های مورد علاقه آن ها را کشف کنید.

 

3.مشخص کردن محتوای هر مرحله

هیچ وقت نباید از ابتدای شروع کمپین هدف نهایی خود را به مخاطب بگویید. هیچ اشاره ای به محصولی که قصد فروش آن را به مخاطبانتان دارید نباید داشته باشید. همانطور که تا الان متوجه شدید ابتدا باید با اعتماد سازی و ایجاد علاقه در آن ها مراحل کمپین بازاریابی خود را طی کنید. هر مرحله ای که در کمپین شما وجود دارد باید حاوی پیامی سودمند به مخاطب باشد.

به عنوان مثال ایمیل هایی که در کمپین خود به کاربرانتان ارسال می کنید باید دارای ارزش افزوده ای در راستا با محصول اصلی شما برای آن ها باشد. به عنوان مثال قصد فروش محصولی در زمینه لاغری و تناسب اندام را دارید. باید از مرحله اول کمپین خود در مورد اینکه لاغری چی هست و چه مزیت هایی دارد صحبت کنید و آموزش های رایگانی را به آن ها بدهید تا اینکه در انتها بگویید شما می توانید مشکل اصلی شان را حل کنید.

با طی کردن مراحل کمپین شما توسط کاربرانتان باید نسبت به شما اعتمادشان جلب شود و پیش خود بگویند که شما واقعا این کاره هستید. باید طوری کمپین خود را برنامه ریزی کنید و محتوایی ارائه دهید که آن ها را به این نقطه برسانید. مثلا می توانید با نشان دادن نمونه کارها کار خود را ثابت کنید.

 

4.ارائه پیشنهاد ویژه

ارائه پیشنهاد ویژه آخرین مرحله است. مرحله ای که کمپین شما به پایان می رسد و فروش انجام می شود. با توجه به نوع محصول اصلی خود باید این مرحله را پیش بینی کنید که چه موقع بهترین وقت برای ارائه پیشنهاد ویژه است. در مورد پیشنهاد ویژه بارها صحبت کرده ام. معمولا به پیشنهادی، پیشنهاد ویژه می گویند که هیچ کس نمی تواند به راحتی از آن بگذرد.

پیشنهاد ویژه شما می تواند با تخفیف محدود برای مخاطبانتان به همراه هدایای ویژه باشد. مطمئن باشید اگر مراحل کمپین شما به خوبی طی شده باشد کمتر کسی به مرحله آخر یعنی پیشنهاد ویژه شما نه می گوید.

 

 

جمع بندی و سخن آخر

ما برای اینکه کاری کنیم فروش محصولات و خدمات مان راحت تر انجام شود کمپین بازاریابی ایجاد می کنیم. در واقع هر کسی که دوست دارد محصولاتش راحت تر و بیشتر به فروش برود باید یک کمپین بازاریابی راه اندازی کند. البته بهترین پیشنهاد برای هر کسب و کاری همین است.

در بسیاری از روش های تبلیغات پولی اینترنتی ممکن است فید بک خوبی دریافت نشود. یکی از دلایلش هدفمند نبودن آن ها است. بارها در مورد بازگشت سرمایه در تبلیغات کلیکی صحبت کرده ام و گفته ام که ممکن است هدفمندی کمتری داشته باشد.

ولی در کمپین بازاریابی ریسکی وجود ندارد چون اصلا قرار نیست چیزی را از دست بدهیم. با شکست در کمپین بازاریابی در بسیاری از مواقع شاید ضرر زیادی نکنیم و شاید هم اصلا ضرری نکنیم. در صورتی که در تبلیغات اینترنتی مسلما اگر هدفمند نباشد و سازماندهی نشده باشد ضررهای فراوانی گریبان ما می شود.


تگ ها : مراحل راه اندازی کمپین تبلیغات اینترنتی موفق چگونه یک کمپین تبلیغاتی موفق ایجاد نماییم چگونه یک کمپین بازاریابی موفق راه اندازی کنیم؟ کمپین بازاریابی چیست و چگونه کمپین بازاریابی موفق راه‌اندازی کنیم چگونه در سه گام ساده یک کمپین بازاریابی موفق راه بیندازیم؟ چگونه یک کمپین سیاسی راه اندازی کنیم؟ چگونه یک کمپین بازاریابی تاثیرگذار موفق ایجاد کنیم؟ هفت گام برای ترویج یا تغییر یک رفتار اجتماعی چگونه یک کمپین تبلیغاتی موفق بسازیم چگونه یک کمپین تبلیغاتی موفق ایجاد کنیم؟ چگونه یک کمپین موفق جمع‌سپاری ایجاد کنیم؟ ده راهکاری که به تقویت کمپین بازاریابی شما کمک می‌کنند چگونه کمپین لینک بیلدینگ خود را راه اندازی کنیم؟ چگونه می‌توان یک کمپین تبلیغاتی کم هزینه راه اندازی کرد؟ استراتژی کمپین دیجیتال مارکتینگ موفق کمپین بازاریابی ایمیلی را چگونه طراحی و موفق برگزار کنیم؟ کمپین تبلیغاتی راهی برای سودآور کردن کسب و کارهای اینترنتی کمپین تبلیغاتی چیست ؟ 5 کمپین موفقیت آمیز شبکه های اجتماعی، که شما می توانید چیزهای زیادی چگونه یک کمپین موفق راه بیندازیم عوامل موثر در طراحی یک کمپین تبلیغاتی موفق – مشاوره بازاریابی و چگونه فروشگاه اینترنتی بسازیم یا راه اندازی کنیم؟ کمپین تبلیغاتی چیست؛ چطور کمپین تبلیغاتی موفق طراحی کنیم کمپین تبلیغاتی چگونه یک کمپین بازاریابی ویروسی درست کنیم؟ راه اندازی کمپین گوگل ادوردز در چند گام گام هایی برای برنامه ریزی کمپین تبلیغاتی موفق چطور کمپین تبلیغاتی موفق طراحی کنیم؟ (بخش اول) کمپین های مارکتینگ به زبان ساده! چطور یک کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنیم کمپین تبلیغاتی چیست؟ 6 قانون برای ایجاد کمپین ایمیل فوق العاده عالی بلد شو چگونگی تأسیس یک شرکت بازاریابی شبکه ای موفق چگونه یک کمپین تبلیغات ایمیلی موفق طراحی کنیم؟ ۵ نکته برای اجرای موفق یک کمپین تبلیغات اینترنتی چطوری پیازداغش را بیشتر کنیم؟ .. یا چگونه یک موج تبلیغاتی پر سر و کمپین نخ خودرو موفق شد یا خیر؟ چگونه از موفقیت کمپین تبلیغاتی خود مطمئن شوید؟ ویدئوی ضبط شده از سمینار «چگونه یک آژانس بازاریابی موفق راه اندازی چگونه یک کسب‌وکار نرم‌افزارمحور راه‌اندازی کنیم؟ همیار وب (hamyarewebco) en Pinterest کمپین تبلیغاتی چیست و کمپین تبلیغاتی را چگونه تدوین کنیم؟ چگونه یک استراتژی بازاریابی ایجاد کنیم چگونه یک کمپین بازاریابی تاثیرگذار ایجاد کنیم؟ تاثیرگذار درست را کمپین تبلیغات اینترنتی [DOC]دریافت فایل استراتژی کمپینهای دیجیتال مارکتینگ موفق کمپین تبلیغاتی موفق راهی بسوی کسب درآمد بیشتر چگونه Airtel شناسایی مشکلات مشتری و به دست آورد 300٪ رشد ماهانه با چگونه یک کمپین پارتیزانی موفق داشته باشیم چگونه یک کسب و کار را بدون تجربه آغاز کنیم؟ "جایزه و قرعه کشی" فروش بیشتر یا خودکشی؟+راه حل طلایی! ۷ کمپین تولید محتوا توسط کاربر که این برندها را توسعه داد چگونه یک بازاریاب دیجیتالی حرفه ای باشیم؟ بررسی کمپین های موفق تبلیغاتی قصد راه اندازی شرکت پخش دارید؟!! مبانی بازاریابی و تبلیغات برای کارآفرینان تازه کار چگونه یک کمپین ایمیل مارکتینگ را به راه بیندازیم؟ Les 169 meilleures images du tableau بازاریابی اینترنتی sur انواع بازاریابی چگونه یک برنامه ریزی موفق برای بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی داشته یک طرح موفق بازاریابی داشته باشید hamyarewebco (@hamyarewebco) چگونه در شبکه های اجتماعی بازاریابی کنیم؟ ۷ تاکتیک برای راه‌اندازی کمپین ارجاع مشتریان چگونه یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنیم؟ Searches related to چگونه یک کمپین بازاریابی موفق راه اندازی کنیم؟

نظرات
نماد